Zakładanie firmy w Bułgarii
Planujesz rozwój przedsiębiorstwa w kierunku Europy Wschodniej? Kraj ze stolicą w Sofii za sprawą swojej dogodnej lokalizacji i dobrych warunków dla inwestorów zdobywa coraz większą popularność wśród przedsiębiorców na naszym kontynencie, jak również z Azji, m.in. z Chin czy Turcji. Rozwój biznesu na tym obszarze wymaga poznania lokalnej specyfiki, prawnych regulacji oraz procesu otwierania własnej firmy w Bułgarii, dlatego na zakładanie tutaj swoich oddziałów decyduje się wiele podmiotów we współpracy z zewnętrzną kancelarią.
Przewagi Bułgarii z punktu widzenia biznesu
Państwo oferuje wiele atutów dla inwestorów, tworząc stabilne środowisko do funkcjonowania, a dość szybkie tempo rozwoju gospodarczego pozwala spodziewać się oczekiwanego zwrotu z kapitału. W dodatku bułgarski podatek dochodowy dla biznesu należy do najniższych w całej Unii Europejskiej, co jest niewątpliwie kuszące. Z tego powodu na założenie firmy w tym państwie niekiedy decydują się również małe podmioty, a nawet indywidualni freelancerzy.
Z punktu widzenia inwestorów spoza UE, np. z Chin czy Turcji, istotny jest fakt, że uruchomienie działalności w kraju ze stolicą w Sofii otwiera dostęp do obszernego rynku UE. Co więcej, blisko znajdują się rynki innych bałkańskich państw. Kolejne atuty to dobrze wykształceni pracownicy, których usługi są relatywnie tanie, a także błyskawicznie rozwijający się sektor IT oraz innowacyjnych technologii. Wszystko to sprawia, że założenie firmy w Bułgarii może być zdecydowanie dobrym pomysłem.
Zakładanie własnej firmy w Bułgarii
Procedura otwarcia działalności jest dość łatwa i składa się z kilku kroków. Podstawa to wybór właściwej formy prawnej, znalezienie siedziby oraz ewentualnie zdeponowanie wymaganego kapitału zakładowego. Później należy zarejestrować przedsiębiorstwo, zdobyć numer identyfikacji podatkowej i zgłosić działalność w odpowiedniej izbie handlowej. Widać więc, że z formalnej perspektywy firma w Bułgarii to relatywnie prosta sprawa. Mimo to wielu przedsiębiorców decyduje się na pozyskanie pomocy na tym obszarze i kontaktuje się z wyspecjalizowanymi kancelariami, takimi jak nasza.
Podatki:
- Podatek dochodowy osób prawnych - 10%
- Podatek VAT - 20%
- Podatek dochodowy od osób fizycznych (pracownicy) - 10%
- Podatek u źródła od dywidend - 0% dla podmiotów z UE, 5% dla pozostałych