Zakładanie firmy na Węgrzech
Kraj ze stolicą w Budapeszcie to od dawna atrakcyjne miejsce dla inwestorów z różnych stron świata. Zakładanie firmy na Węgrzech jest obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Biorąc do tego pod uwagę dogodne warunki podatkowe, dobre powiązania infrastrukturalne i relatywnie tanią siłę roboczą o wysokich kwalifikacjach, warto uwzględnić to państwo jako miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej.
Zalety prowadzenia biznesu na Węgrzech
Decyzja wielu inwestorów o założeniu firmy nad Dunajem często jest podyktowana kuszącą ofertą podatkową tego kraju. Stawka podatku dochodowego dla spółek wynosi zaledwie 9% i jest jedną z najatrakcyjniejszych w UE. Do tego dochodzą liczne ulgi podatkowe proponowane przez rząd dla przedsiębiorstw, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki, na przykład poprzez tworzenie nowych miejsc pracy.
Oprócz korzystnej sytuacji w odniesieniu podatków inwestorzy są zainteresowani również prostym i ekspresowym procesem rejestracji działalności. Szybkie założenie firmy na Węgrzech bez wątpienia sprzyja dynamicznemu rozwojowi biznesu, w szczególności tego małego. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi.
Zakładanie i prowadzenia firmy na Węgrzech
Rozważając otwarcie biznesu na w tym kraju, należy podjąć wiele istotnych decyzji, które obejmują tak podstawowe kwestie jak forma opodatkowania, lokalizacja czy wysokość wymaganych środków na inwestycje. Możliwości są wielorakie – od spółki cywilnej, przez spółki z o.o., jednoosobowe podmioty gospodarcze, aż po oddziały zagranicznych korporacji. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, więc zakładanie przedsiębiorstwa i wybór jednej z nich warto poprzedzić profesjonalną analizą.
Firma na Węgrzech może powstać bardzo szybko – jej założenie trwa zazwyczaj jedynie kilka dni. Warto jednak pamiętać, że samo prowadzenie biznesu wymaga stałego nadzoru nad zmieniającymi się przepisami prawa, dopilnowania prawidłowości rozliczeń podatkowych i wielu innych aspektów wpływających na sprawne oraz bezpieczne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W razie potrzeby warto rozważyć skorzystanie z fachowego wsparcia.
Podatki:
- Podatek dochodowy od osób prawnych - 9%
- Podatek VAT - 27%
- Podatek dochodowy od osób fizycznych (pracownicy) - 16%
- Podatek u źródła od dywidend - 0%
- Podatek od przyrostu wartości majątku - 10%
- Podatek dochodowy od osób prawnych jedyne 9%