Zakładanie firmy w Czechach
Czy z jakiegoś powodu rozważasz rozpoczęcie działalności gospodarczej poza granicami kraju? Jeżeli zastanawiasz się, dokąd się przenieść z myślą o prowadzeniu biznesu, rozwiązaniem może być założenie firmy w Czechach. Państwo sąsiadujące od południa z Polską nie bez przyczyny zyskało relatywnie dużą popularność wśród przedsiębiorców znad Wisły. Z czego ono wynika i czy rzeczywiście warto uwzględnić kraj ze stolicą w Pradze jako główne miejsce na rejestrację działalności, np. w formie czeskiej spółki?
Firma w Czechach – kiedy warto rozważyć?
Jeśli chodzi o podstawowe atuty tego kraju z biznesowego punktu widzenia, należy wymienić przede wszystkim dogodne położenie geograficzne i doskonałe skomunikowanie z Polską. Dla firmy, której założenie rozważasz, może to oznaczać łatwe i szybkie dotarcie do konsumentów na lokalnym, a także dalszym rynku. Jeśli Twoja spółka funkcjonuje już jakiś czas nad Wisłą, ekspansja u naszych południowych sąsiadów może być naturalnym krokiem w rozwoju i poszerzaniu zasięgu. Potencjalnie atrakcyjnie prezentuje się również kwestia podatków – państwo proponuje bowiem specjalne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorstw, a w szczególności dla podmiotów, które planują rozpoczęcie czeskiej działalności z myślą o inwestycjach.
Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na wysoki poziom konkurencji na czeskim rynku, więc Twoja firma powinna się dobrze przygotować na rywalizację z miejscowymi podmiotami. Właściwie zaplanowany proces założenia np. spółki, który uwzględnia specyfikę lokalnego rynku, jest zatem niezwykle istotny dla powodzenia przyszłego sukcesu biznesowego. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mają to na uwadze, dlatego wielu z nich korzysta z pomocy kancelarii wyspecjalizowanych w rejestracji podmiotów gospodarczych w tym kraju.
Zanim założysz firmę w Czechach
Tak jak w większości państw w Europie, również u naszych południowych sąsiadów funkcjonuje wiele rodzajów działalności. Odpowiednie dobranie formy prawnej to jeden z pierwszych kroków, które powinien podjąć przedsiębiorca decydujący się na założenie firmy w tym kraju. Dla jednych korzystna będzie spółka czeska, podczas gdy dla innych o wiele lepszym wyborem okaże się sp. z o.o.
Wskazanie najwłaściwszego rozwiązania wymaga dokładnej analizy własnych potrzeb i wymagań oraz dostępnych aktualnie możliwości, z których ma prawo skorzystać firma w Czechach. Jeśli uznasz, że jest dla Ciebie odpowiednie miejsce na prowadzenie biznesu, mamy nadzieję, że informacje zawarte na naszej stronie Ci się przydadzą i pomogą np. w jego założeniu.
Kancelaria pośrednicząca w zakładaniu firmy w Czechach
Pomoc kancelarii to standardowa procedura, na którą decydują się przedsiębiorcy przenoszący działalność do kraju ze stolicą w Pradze lub rozpoczynających ją tutaj. Do kancelarii takich jak nasza zgłaszają się osoby z prośbą o wsparcie doradcze na każdym etapie procesu założenia biznesu w Czechach – od wyboru formy prawnej spółki, przez rejestrację firmy, po kwestie związane z bieżącą działalnością. Nasze zadanie polega na tym, aby nadzorować i przeprowadzać wszystkie niezbędne czynności rejestracyjne zgodnie z czeskimi przepisami.
Informacje ogólne
- Czeskim odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółka s.r.o. Najbardziej popularne spółki do zakupu to spółki ready-made (gotowe spółki), ponieważ koszty zakupu spółki ready-made są prawie takie same jak założenie nowej spółki, przy czym głównym plusem ready-made spółki jest, iż można działać w imieniu spółki już w dzień zakupu.
- W spółce s.r.o. musi być co najmniej jeden udziałowiec i jeden dyrektor (może to być ta sama osoba). Dyrektor ponosi pełną odpowiedzialność za działalność spółki.
- Podatek dochodowy od osób prawnych 19%
- Czeski odpowiednik spółki akcyjnej to spółka a.s. Jest to spółka bardziej prestiżowa. Głównie dlatego, że minimalny kapitał zakładowy to 2000000 czeskich koron. Przynajmniej 30% tej wartości (600000 CZK) musi zostać wpłacona do banku w trakcie procesu rejestracyjnego.
To sprawia, że taki proces jest bardzo trudny i kosztowny. Ale mamy rozwiązanie! W naszej ofercie znajdziecie Państwo opłacone już gotowe spółki a.s.!
Zalety prowadzenia firmy w Czechach
- elektroniczna komunikacja z urzędami wszystkich szczebli
- zasada domniemania niewinności w kwestiach skarbowych, ograniczona wysokość kar
- duża tolerancja wobec drobnych opóźnień w płaceniu składek, podatków i zaliczek
- uproszczone formy ewidencji dla jednoosobowych przedsiębiorców
Zasadnicze wady i utrudnienia
- każda działalność czy udział w organach spółki wymaga przedstawienie świadectwa niekaralności
- utrudnienia w dobrowolnej rejestracji VAT nowych przedsiębiorstw (tj. w dniu założenia firmy, bez wykazanego obrotu)
Spółka europejska
- Jak w każdym europejskim państwie, istnieje możliwość założenia spółki europejskiej. Jest to bardzo podobna forma do spółki akcyjnej (a.s.) z kilkoma wygodnymi zmianami. Największą zaletą takiej spółki jest możliwość przeniesienia siedziby firmy do innego kraju UE. Dlatego jeśli zauważysz, że w innym kraju są lepsze warunki prowadzenia firmy np. związane z podatkami, nic nie stoi na przeszkodzie takiego transferu.
- To szybki i prosty proces, który nie wymaga twojej obecności w Czechach.
- Oczywiście taka spółka musi mieć siedzibę – możemy udostępnić Ci adres w Pradze, Brnie, Trzyńcu itd. dzięki czemu uzyskasz adres w prestiżowej lokalizacji, możliwość użytkowania sali konferencyjnej bądź opcję odsyłania korespondencji. Prowadzimy również księgowość (wypełnianie VAT, roczne raporty, płace itd.) za miesięczną opłatę uzależnioną od wymiaru pracy.
Podatki:
- Podatek dochodowy osób prawnych - 19%
- Podatek VAT - 21%
- Podatek dochodowy od osób fizycznych - 15%
- Podatek u źródła od dywidend - 15%